Vieš že?

Čo je elektrobicykel

Elektrobicykel nie je „Babeta“.

Vo všeobecnosti sa menom Elektrobicykel  označuje spojenie bicykla, elektromotora a batérie v prakticky akejkoľvek konštrukcii a zásade pre mnohoraké použitia. Pre takýto stroj sa z angličtiny zaužíval aj názov eBike (íbajk) alebo „ebajk“

Otázky legislatívy však prenikli aj do tejto oblasti a v poslednej dobe sú takýmto označením predovšetkým myslené bicykle s asistovaným elektrickým pohonom, alebo tiež PEDELEC (z anglického Pedal Electric Cycle) alebo taktiež EPAC (Electically Powered  Assisted Cycles).

Pod asistovaným pohonom sa rozumie pohon, ktorý sa pripája len v prípade, že sa na bicykli skutočne pedáluje. Kombinuje tak silu ktorou pedálujete a silu motora. Výsledný efekt takéhoto spojenia potom cítite ako zlahčenie pedálovania, alebo zrýchlenie vašej jazdy. Veľkosť  pomoci je možné regulovať úrovňou asistencie, ktorú si zvyčajne môžete nastaviť z riadidiel počas jazdy.

Legislatívny rámec

Za akých podmienok sa z právneho hľadiska považuje elektrobicykel  za bicykel?

Príslušné európske normy (najmä EN 15194 resp EN 15191) priemietnuté aj do národných legislatív štátov

EU a pridružených vyžadujú hlavne aby:

  • Nominálny výkon pomocného motoru  bol maximálne 250W
  • Asistencia bola odpojená po prekročení rýchlosti 25km/h s toleranciou 10%

Elektrobicykel spĺňajúci tieto normy a požiadavky je z pohľadu zákona posudzovaný ako bicykel a teda jeho použitie  je rovnaké ako bicykla

  • Jazda po cyklocestách,  ale aj cestách alebo lese
  • Preprava vo vlaku, autobuse či električke
  • Nie je potrebný vodičský preukaz
  • Nie je potrebné zákonné poistenie  či  Evidenčné číslo (ŠPZ)
  • Pravidlá pre použitie prilieb, osvetlenie bicykla  …

Naopak elektrobicykel nespĺňajúci  tieto podmienky je považovaný za motorové vozidlo !

Vývoj

Podobne ako u automobilov história elektrického pohonu u bicyklov siaha do prvopočiatkov rozvoja motorovej mobility teda do 19. storočia. Po prvých pokusoch však nastal významný útlm predovšetkým zdôvodnený nedostatkom efektívnych technológii. Až nedávna minulosť a komercializácia nových poznatkov, predovšetkým v regulácii krútiaceho momentu motora, zlacnenie a zmenšenie elektroniky a nové typy batérii priniesli požadovanú zmenu kvality a tým aj umožnili nástup éry súčaných elektrobicyklov. Dnešné kvalitné bicykle svojimi  vlastnosťami,  ako plynulé dávkovanie sily, jej celková veľkosť, efektívna spotreba,  prirodzenosť, akou sa prejavuje spolu s výdržou  výrazne prehovorili do ich významne rastúcej popularity.

Elektrobicykel sa stáva súčasťou dopravy, zábavy alebo športu. Predpokladá sa,  že  v krátkej budúcnosti môže elektrobicykel  významne prehovoriť do riešenia dopravy pre svoju jednoduchosť, výnimočne nízku   spotrebu, ekologičnosť a podporu zdravého životného štýlu.

A preto, tak ako 1x videné 100x prevyšuje počuté, nie je nad osobnú skúsenosť. Z tohto dôvodu  plne doporučujeme odskúšanie si takéhoto bicykla  osobne.  Ak máte záujem kontaktujte nás radi vám túto skúsenosť sprostredkujeme.