1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Súvisiace články

Cyklistika – vášeň na celý život

Sagan, Rojček, Haring, Barényi, Metelka, Nielen, ale aj mnoho ďalších obyčajných ľudí, ktorí síce nebojujú o titul na bedni, ale vyhrávajú na bicykli sami nad sebou, nad svojimi obmedzeniami, či za svoje presvedčenie. Všetci spolu život trávili a trávia viac – menej na bicykli. Čo ich spája? Cyklistická vášeň!

Vášeň – definícia

Vášeň je iracionálne pohnutie človeka, spôsobené vierou v blízkosť kvality, ktorá si zaslúži dôveru. Realizuje odpoveď fantázie na aktuálnu potrebu uspokojenia. Ide o silný, dlhodobý cit, ktorý významne ovplyvňuje človeka a jeho myslenie i činnosti. Je zdrojom energie, vytrvalosti a vôle prekonávať prekážky a dosiahnuť ciele.

Na webovej stránke We Love Cycling študovali, že bicyklovanie nie je len následok činnosti, ktorú robíme radi a ktorá nám prináša radost, ale že je najmä nástroj, ako svoj život prežiť v spokojnosti. Vášeň k cyklistike ľudí aj spája a zároveň ich posiluje k chuti žiť. Za každým cyklistom sa totiž skrýva príbeh. A sú tak rôzne! Niekde je to o vytrvalosti, inde o neukojené túžbe, prekonávaní limitov, niekde o objavovaní samého seba alebo například o dobrodružstve. V okamihu, keď sadnete na bicykel a vyrazíte, sú možnosti na realizáciu takmer nevyčerpateľné.

Prečo jazdíme na bicykli? Každý náš príbeh je svojim spôsobom zvláštny, každý je inšpiratívny a každý je iný než ten predchádzajúci. Bicykel môže byť nástroj a zároveň odmenou pre mnohých, ktorí týmto motivujú a ohromujú svojou vytrvalosťou.

♣ Jazdím kvôli spomienkam

Reny je presvedčená, že kúpou bicykla je jedno z najlepších rozhodnutí, aké kedy v živote urobila. Horská cyklistika jej umožnila poznať úplne novú skupinu ľudí, ktorí sú dnes ako jej rodina. A vedľa benefitov v podobe toho, že na bicykli vylepšuje svoju fyzickú i psychickú kondíciu, si zároveň vytvára kaleidoskop spomienok, ktoré jej už nikto nikdy nevezme a ktoré si bude môcť naďalej užívať.

„Mám ráda to, že ma cyklistika dostane na miesta, kam sa väššina ľudí nikdy nedostane a nikdy ich neuvidí. Milujem dobrodružstvo a spomienky, ktoré si z nich odnášam.“

♣ Jazdím, aby som zvýšil povedomie

V roku 2016 začal Štefan jazdiť na bicykli, aby podporil „Cyklistiku pre autismus“, neziskovú organizáciu zameriavajúcu sa na zvyšovanie povedomia o chorobe, ktorá postihuje milióny rodín na celom svete. Cyklistika mu naviac pomohla posunúť svoje osobné limity na omnoho vyššiu úroveň a premenila jeho vášeň na nástroj, ako podporit vec, ktorej verí.

„Jeden zo 150 ľudí trpí autizmom. To je veľká skupina ľudí. Jazdím na bicykli preto, aby som zvýšil povedomie o tejto chorobe a jej akceptovaní.

vasen ebike

♥ Jazdím pre lásku 

Jana začala jazdiť na bicykli preto, aby zdieľala priateľovu vášeň pre cyklistiku. Hneď v priebehu jediného a prvného roku svojho cyklistického dobrodružstva společne absolvovali jarnú klasiku Miláno – San Remo. Odjazdili 295 km za 9 hodín. Jana skončila v kategórii žien na druhom mieste a trvá na tom, že úspech bol mnohonásobne sladší preto, že se o neho podelila s niekym, koho miluje.

„Či už beháte, alebo jazdíte na bicykli, pro mňa je najdôležitejšie milovať šport, ktorý robím a zdieľať svoju vášeň s niekym iným a blízkym.“

♠ Jazdím, aby som nezabudol

Pred ôsmymi rokmi Andrejovi lekári diagnostikovali chronické ochorenie spôsobujúce ochabovánie svalov. Ako sa stav jeho tela zhoršoval, bolo pre neho stále ťažšie nájsť motiváciu k jazdeniu na bicykli. To sa radikálne zmenilo v roku 2017 potom, čo jeho manželka zomrela v 39 rokoch na rakovinu. Uvedomil si, že spomienku na ňu si uctí najlepšie tým, že sa sám vráti do života. Znovu „oprášil“ svoj bicykel a našiel stratenú vášeň a lásku k cyklistike. Vlani na sedadle bicykla prešiel Švédskom 1800 km, aby si pripomenul výlety na bicykli, ktoré kedysi spoločne absolvovali.

„Keď mi zomrela manželka, nebolo miesto na návrat. Mojou povinnosťou bolo žiť a užívať si život.“

sagan♣ Cyklistika je zábava

Vášeň obyčajných ľudí sa dá úplne obyčajne porovnať s vášňou športovcov cyklistov. Je podporená tvrdou disciplínou, obmedzeniami, presvedčeniami a tvrdými tréningami a preto bez samotnej vášne by to nemalo takú silu.

Medzi „našich“ najúspešenejších vášnivých cyklistov patrí rozhodne Peter Sagan.

V rokoch 2015 – 2017 dosiahol Peter Sagan zdanlivo nemožné: trikrát po sebe zvíťazil na svetovom šampionáte UCI v cestnej cyklistike, vďaka čomu sa zapísal do histórie ako jeden z najúspešnejších jazdcov všetkých čias.

Hoci pôvodne v detstve začal hrať futbal, už po týždni zavesil kopačky na klinec a upol sa k bicyklu. Svoje prvé víťazstvo získal už v siedmich rokoch. V žilinskom lesoparku zorganizovali saleziáni a Cyklistický spolok Žilina cyklistické preteky a Peter aj jeho brat Juraj zvíťazili vo svojich vekových kategóriách. Bolo rozhodnuté, že Saganovci sa budú venovať cyklistike vážnejšie. Keď mal Peter deväť rokov, začal trénovať v Cyklistickom spolku v Žiline pod vedením trénerov

Peter však nejazdí iba preto, aby vyhrával. Jazdí, aby zabával. Každá chvíľa v sedle je preňho príležitosť prejaviť svoju osobnosť – na kopci Mont Ventoux baví jazdou na zadnom kolese a bez použitia rúk, na tlačových konferenciách si uťahuje z novinárov. Z Petra vyžaruje vášeň pre cyklistiku a sympatická túžba prinášať svojim fanúšikom radosť a úsmev.

Pridaj komentár

Súvisiace články