1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Súvisiace články

Moustache Dimanche 29: e-gravelbiky aj pre ľudí bez fúzov

Novinka: Moustache predstavuje svoj nový e-gravelbike – Dimanche 29. Francúzi vyvíjali túto svoju novinku v duchu hesla „rýchlosť a zábava“ a na prvý pohľad „postavili na nohy“ skvelý ebajk. Aj vďaka novému Bosch Performance Cruise motoru by sa mal tento e-gravelbike postarať o poriadnu zábavu. Tu sú prvé informácie o ňom.

ebajk racing

Oslavujeme 5. výročie, oslavujete s nami a doprajte si športovú zábavu

V marci pred piatimi rokmi (2015) sme oficiálne otvorili prvé naše ebajk® centrum zamerané na elektrobicykle a kompletné služby pre ebajkerov. Tým sa začala naša nadšenecká cesta jazdiť, predávať, servisovať a starať sa o ebajky a jazdcov. Vôbec to nebolo jednoduché. Presvedčenie o dobrej veci však vydržalo a dnes jazdia na Slovensku už tisíce ebajkerov.

motoshow

Pozvánka na testovanie na Mototoshow 2020 12.-15. marca

Chcete si to vyskúšať a stále ste nemali príležitosť? Teraz je tu! Opäť totiž bude na výstave MOTO BOAT Show Bratislava Incheba 2020 šanca otestovať ebajky našich značiek na testovacej dráhe v rámci výstavy. V teple a so všetkými informáciami, čo potrebujete.

Flyon

Flyony vo všetkých ebajk® centrách

Dlhoočakávané Flyony sú v našich centrách už samozrejmosťou. Kým ste doteraz iba čítali o parametroch a nevedeli si to pretaviť do reálu, teraz máte príležitosť, aby ste si Flyony prišli ohmatať a sadnúť si na ne.

Žena a bicykel/elektrobicykel

Žena a bicykel/elektrobicykel

zena

Bicykel je športový nástroj pre obe pohlavia. Tie majú ale určité špecifiká, preto i bicyklovanie či ebajkovanie žien má niekoľko rozdielnych detailov. Asi najväčší a najviditeľnejší je chudnutie, pretože ženské telo všeobecne chudne ťažšie. V hlave majú ženy tiež viac archívov a otvorených zadaní naraz, preto je bicyklovanie mimoriadne prospešné aj pre mentálne zdravie.

 

 

 

Pozrime sa najprv fyzické benefity. Niektoré platia aj pre mužov.

1. Udržanie štíhlej postavy

Chcete slim postavu? Začnite bicyklovať. Nech ste v akejkoľvek kondícii, či len začínate s cvičením, alebo ste už pokročilí, tak bikovanie je ideálny spôsob, ako spáliť kalórie. Pre začínajúcich prináša výhody nenáročnosti, prípadne môžete bicyklovať do určitej miery aj so zranením. Pokročilí zase môžu využiť bicykel na spaľovanie tukov pomocou intervalov – striedanie nízkej a vysokej intenzity bicyklovania. Na to je ideálny ebajk, vy si zadávate mieru vášho zaťaženia.

2. Chránite životné prostredie

Nikto nechce žiť v špinavom prostredí zahltenom emisiami uhlíka vychádzajúcich z výfukov. Okrem toho, že takéto prostredie znižuje vás športový výkon, tak vás môže priamo ohrozovať na zdraví. Skúste prehodnotiť využívanie automobilovej dopravy nahradením bicykla. Samozrejme, je to reálne, pokiaľ nedochádzate za prácou veľmi ďaleko. Pokiaľ sa ale pohybujete v meste, nebude problém využiť namiesto auta bicykel alebo elektrobicykel. Ebajk môžete rovnako využívať najmä vtedy ak si robíte skratku „cez kopec“ alebo je terén na ceste do práce náročný.

3. Preskúmate svoje okolie

Na dvoch kolesách si toho všimnete viac ako v aute. S bicyklom sa viete dostať relatívne ďaleko od domova a môžete tak spoznať nový svet, ktorý sa doteraz skrýval za bežným pohľadom z auta pri presunoch. Či si vyberiete poľné cesty, cyklistické trasy či údolia, vždy nájdete niečo nové, zaujímavé, čo by ste peši alebo autom nemali šancu vidieť. Bicykel vám pomôže dostať sa aj do menej prístupných miest a elektrobicykel  aj tam, kde ste si to nevedeli na dvoch kolesách nikdy predstaviť

4. Predĺžite si život

Zaradením bicyklovania do bežného praktického života nielenže znížite svoje výdavky na dopravu, ale tiež môžete predĺžiť svoj život. Ženy aj muži, ktorí každý deň bicyklujú v intenzívnom tempe sa v priemere dožívajú o 3,9 roka viac ako pomalší cyklisti alebo žiadni cyklisti.

5.  Zlepšíte si stav svojich kĺbov

Ľahká pohybová aktivita ako je cyklistika je dostupný šport aj pred tých, ktorí sú vystavení riziku poškodenia kĺbov, okrem toho im posilňuje šľahy a väziva a dokážu títo ľudia prejsť v kratšom čase dlhšie vzdialenosti. Bicyklovanie je teda šetrnejšie na kĺby ako beh. Elektrobicykel kĺby zaťažuje, ale nepreťažuje – ideálny stav pre problémové kĺby.

6. Zlepšenie zdravia vášho srdca

Bicyklovanie je super spôsob, ako schudnúť z podkožného tuku. Zároveň je ideálnym spôsobom, ako posilniť aj váš srdcový sval a tým aj jeho zdravie. To platí pre ebajky opäť – budete zaťažovať, ale nepreťažovať. Tým, že pravidelne posilňujete pohybovou aktivitou vaše srdce, tak sa steny vášho srdca spevňujú, je to totiž sval ako každý iný – myocard. Srdce sa stane odolelnejším voči záťaži a skvalitní sa vám tak život.

7. Nájdete si nových priateľov

Bicyklovanie, to je aj istá komunita. Cyklistické kluby a spolky sú skvelý spôsob, ako podporiť nové priateľstvá s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a zároveň si zlepšovať kondíciu v rovnakom čase. Priatelia vám pomôžu dostať z vás maximum, bicyklovanie potom bude ešte väčšia zábava. I ebajkerská komunita je už slušne veľká. Nájsť nových priateľov – ebajkerov vám pomôžu i naše stránky na Facebooku – Priatelia elektrobicyklov a ebajk connect (naša sieť nabíjacích staníc)

cestneBicyklovanie a mentálne zdravie

Výskum ukázal, že začlenenie bicyklovania do nášho každodenného života nie je zdravé len pre vaše telo, ale je dobré aj pre mozog. Ak ste išli niekedy do práce na bicykli, a zistili, že vaša nálada a duševné schopnosti sa cítia lepšie ako obvykle, usvedčilo vás to o pozitívnom vplyve cyklistiky na duševné zdravie.

Mnohí ľudia berú cyklistiku ako spôsob, ako sa dostať do formy a žiť zdravšie. Avšak, aj tí, ktorí už majú dobré fyzické zdravie, môžu zlepšiť duševnú silu prostredníctvom pravidelnej cyklistiky. Iba 30 minút bicyklovania na ceste alebo na stacionárnom bicykli môžu zlepšiť pamäť, uvažovanie a plánovanie. Je tiež vedecky dokázané, že cyklistika má výhody pre emočné duševné zdravie a pomáha bojovať proti depresii a úzkosti.

Jazda na bicykli tiež napomáha rastu mozgu. Rovnako ako rastú vaše svaly. Krv ktorá prúdi do svalov rovnako pôsobí aj na mozog. Jazda na bicykli zlepšuje kardiovaskulárny systém a napomáha prísunu kyslíka a živín do mozgu, zlepšujú tak jeho výkon. Náš mozog pri jazde tiež zvyšuje produkciu proteínov využívaných na tvorbu mozgových buniek. Pravidelná cyklistika má teda skvelý efekt. Zlepšuje tiež neurotrasmisiu – zlepšuje naše poznávacie schopnosti.

Výhody bicyklovania sú obzvlášť dôležité pre starnúci mozog. Zmierňujú sa prirodzené procesy poklesu funkcie mozgu. Vedci porovnávali mozog dospelých vo svojich 60. a 70. rokoch a zistili, že mozog tých, ktorí sa pravidelne zúčastňovali fyzických aktivít, ako je jazda na bicykli, bol v skutočnosti lepší, ako tých ktorí nevykonávali žiadnu športovú aktivitu. Bicyklovanie teda napomáha udržiavať myseľ sviežu aj v neskoršom veku.

Ľudia všetkých vekových kategórii si môžu vyskúšať výhodu cyklistiky na psychickú pohodu bez ohľadu na fyzické zdravie. To môže zlepšiť vnímanie vlastnej pohody a mať teda lepšiu sebaúctu. Tieto zlepšenia sú ešte silnejšie u pacientov s depresiami a potenciálne môžu byť rovnako účinné aj pri duševných problémoch.

Jazda na bicykli tiež zlepšuje subjektívnu náladu, znižuje úzkosť a umožňuje nám efektívnejšie zvládať stres. To zvyšuje hladinu serotonínu a dopamímu v našom mozgu. Sú to chemikálie, vďaka ktorým sa cítime “happy”. Telo tiež produkuje pri cyklistike viac endorfínov a kanabinoidov – áno, kanabinoidy sú rovnaká chemická rodina v spojitosti s užívaním marihuany, hoci táto látka je prirodzene produkovaná v našom tele.

Cyklistika má tiež vplyv na zlepšovanie schopnosti regulovať hormóny, ako je kortizol a adrenalín. To má za následok lepšie zvládať stres. Hormonálna nerovnováha spôsobí, že naše telo reaguje na stres negatívne a preto pravidelná jazda na bicykli umožňuje telu lepšie zvládať stres.

zena moustacheŽeny, na toto si dávajte pozor!

Správne sedenie

Mike Wodyn, špecialista na bicyklovanie hovorí, že ženy potrebujú sedieť na bicykli inak ako muži, keďže majú inú stavbu tela. Základom je nemať chrbát ani vystretý, ani príliš ohnutý. Je vhodné, ak telo po celý čas uvoľnene reaguje na pohyb. Sedadlo k pedálom by malo byť vo vzdialenosti, aby ste nohy úplne nevystreli v kolene pri zábere, ani neboli skrčené. Navyše, netreba sedieť príliš naklonená dopredu, a tým zvyšovať tlak na intímnu oblasť. Sedacie kosti sú na to uspôsobené viac. Aj tie budú bolieť, ale sú odolnejšie.

Správne topánky

Ak je to možné, nebicyklujte sa v teniskách, ktoré sú určené na behanie. Obujte si cyklistické topánky, ktoré majú špeciálne upravené podrážky na to, aby sa vaša noha dokázala lepšie zaprieť do pedálov a menej boli zaťažené členky, kolená aj bedrá. Ženy vedia, aké dôležité je mať na každú príležitosť tie správne topánky. A tak je to aj pri bicyklovaní. Žiadne výnimky, dámy!

Správne sedadlo

Cyklisti väčšinou majú sedadlo tenké skoro ako žiletku, ale to rozhodne nie je niečo, na čom sa sedí pohodlne. Mike Wodyn radí ženám zaobstarať si širšie sedadlá so zúženým špicom a ideálne s perforovaným stredom. Je to veľmi dobrý trik, ako sa vyhnúť nepohodliu. Pretože sa jazdí obvykle cez leto a zapareniny sú jedna z najhorších vecí, čo môže oblasť v nohavičkách postihnúť. Malý výrez môže vyriešiť veľké problémy.

Potrebujete dobrú oporu – materiál samotného sedadla môže byť k telu ohľaduplný, ale pozor na pružné sedadlá, ktoré pérujú. Tie podľa Mika Wodyna nie sú úplne vhodným riešením, pretože nezachovávajú konštantnú vzdialenosť medzi sedadlom a pedálmi, čo môže preťažovať kĺby a spôsobovať práve bolesť v krížovej oblasti.

Cyklistické nohavice – dnes je to už bežná záležitosť. Medzi nohami majú všitú vložku s tvrdšieho materiálu, ktorá zabráni zapareninám a prílišnému odieraniu. Odborníci to odporúčajú, hoci aj s vložkou si rozkrok musí zvyknúť na sedadlo. Približne po prvých troch biyklovaniach už trenie/bolesť cítiť nebudete.

Na bicykli k lepšiemu sexu

Deväť z desiatich ľudí, ktorí dochádzajú do práce a domov na bicykli, potvrdili, že už len pár minút cyklistiky z nich okamžite zmýva stres. Domov tak prídu uvoľnení aj po ťažkom dni. To je dôvod, prečo cyklisti mávajú sex častejšie, ako vystresovaní „makači“, ktorí sa vyvážajú hromadnou dopravou alebo zúria na cestách v aute v dopravných zápchach. Podľa britského výskumu práve cyklistika a pohyby tela pri nej dokázali prekrviť dolnú časť tela. Vďaka tomu získate viac energie aj na pohon pod perinou.

Tehotenstvo

Hoci je cyklistika stále zaradená medzi športy typu lyžovanie a gymnastika, nenesie už nálepku „prísne zakázané“. Zmenený prístup sa na cyklistiku začal pozerať ako na šport, ktorý počas tehotenstva treba vykonávať s „iba“ veľkou opatrnosťou. Tento postoj je rozumnejší ako zamknúť bicykel do pivnice hneď ako zistíte, že ste v druhom stave. Ak ste boli sebavedomou cyklistkou pred tehotenstvom, nemusíte sa báť pokračovať s bicyklovaním aj počas tehotenstva. Samozrejme, musíte si byť vedomé potenciálneho rizika v prípade pádu. Bicyklovanie typu BMX určite nie je odporúčané, ale pri „normálnom“ jazdení je riziko pádu také isté v tehotenstve ako predtým.

Súvisí krása s cyklistikou? Samozrejme!

Portál cycling-today.com zostavil rebríček najkrajších cyklistiek sveta, do ktorej právom patrí aj slovenská zástupkyňa.

Dámske elektrobicykle

Vyznačujú sa zníženou rámovou trubkou, čiže nástup je ohľaduplnejší k nohám a panve dámy. Tieto modely sa označujú v značke Haibike Life, u iných značkách je to prídavok k označeniu bicykla Lady alebo Low Step, či inak. V žiadnom prípade však neznamená, že žena nemôže jazdiť na „pánskom“ ebajku, ktorý má rámovú trubku klasicky, trocha vyššie.

Tipy na čisto dámsky ebajk

Každá dáma si zaslúži to najlepšie alebo aspoň čo najlepšie. Presne to je model HAIBIKE FullSeven LT. Je to skvelé jazdenie ponúkajúce zábavu, istotu a široké možnosti. Malina na torte.

Prinášame Vám aj ďalšie čisto dámske horské modely

Znčka Haibike:

Značka Moustache

Značka Ghost:

 

Pridaj komentár

Súvisiace články

Moustache Dimanche 29: e-gravelbiky aj pre ľudí bez fúzov

Novinka: Moustache predstavuje svoj nový e-gravelbike – Dimanche 29. Francúzi vyvíjali túto svoju novinku v duchu hesla „rýchlosť a zábava“ a na prvý pohľad „postavili na nohy“ skvelý ebajk. Aj vďaka novému Bosch Performance Cruise motoru by sa mal tento e-gravelbike postarať o poriadnu zábavu. Tu sú prvé informácie o ňom.

ebajk racing

Oslavujeme 5. výročie, oslavujete s nami a doprajte si športovú zábavu

V marci pred piatimi rokmi (2015) sme oficiálne otvorili prvé naše ebajk® centrum zamerané na elektrobicykle a kompletné služby pre ebajkerov. Tým sa začala naša nadšenecká cesta jazdiť, predávať, servisovať a starať sa o ebajky a jazdcov. Vôbec to nebolo jednoduché. Presvedčenie o dobrej veci však vydržalo a dnes jazdia na Slovensku už tisíce ebajkerov.

motoshow

Pozvánka na testovanie na Mototoshow 2020 12.-15. marca

Chcete si to vyskúšať a stále ste nemali príležitosť? Teraz je tu! Opäť totiž bude na výstave MOTO BOAT Show Bratislava Incheba 2020 šanca otestovať ebajky našich značiek na testovacej dráhe v rámci výstavy. V teple a so všetkými informáciami, čo potrebujete.

Flyon

Flyony vo všetkých ebajk® centrách

Dlhoočakávané Flyony sú v našich centrách už samozrejmosťou. Kým ste doteraz iba čítali o parametroch a nevedeli si to pretaviť do reálu, teraz máte príležitosť, aby ste si Flyony prišli ohmatať a sadnúť si na ne.