1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Súvisiace články

Vyberte si to správne osvetlenie na svoj elektrobike

Boj s tmou a rady aké osvetlenie použiť na elektrobike

S príchodom jesene sa každý deň skracuje približne o dve minúty. Nezdá sa to veľa, ale za dva týždne to znamená približne pol hodinu. Tma je starý nepriateľ viditeľnosti a preto mnohí z nás odkladajú bicykle a presedlávajú na iné športy. Pritom jediné, čo stačí, je len dobré svetlo. Dobré svetlo je však široký pojem a mnoho ľudí si nedokáže vybrať z ponuky to správne. Preto by som sa chcel dnes venovať téme osvetlenie na elektrobicykle. Začneme typom cyklistov, pretože od toho sa všetko odvíja.

Prvý typ sú cyklisti, ktorí používajú bicykel na prepravu mestom. V tomto prípade by som odporučil, aby si nainštalovali svetlo na bicykel, alebo elektrobike nielen v zimných mesiacoch ale aj v lete a nebáli sa ho používať aj cez deň. Keď je totiž cyklista osvetlený, je menšia pravdepodobnosť nebezpečného alebo nečakaného stretu s autom alebo chodcom

. Aké svetlo je potrebné vybrať? Prax nám radí ako najoptimálnejší set svetiel predné plus zadné. Koľko lumenov by malo mať také svetlo? Keďže ste v meste, ktoré je zväčša osvetlené, pre mestský elektrobicykel by malo úplne stačiť 80 lumenov vpredu a do 20 vzadu v blikajúcom režime, tieto požiadavky spĺňa napríklad svetlo od výrobcu Infini pod označením Lava. Pokiaľ však chcete niečo silnejšie, pretože jazdíte aj po ľahkých medzimestských komunikáciách, alebo denne chodíte cez neosvetlené úseky, v tom prípade je dobré siahnuť po svetle o sile 300 až 500 lumenov. Pre tento prípad má výrobca Infini vo svojom portfóliu svetlo Super Lava, no treba dbať aj vzájomný rešpekt s ostatnými účastníkmi premávky a svetlo v meste stlmiť alebo sklopiť, aby ste neoslepovali okoloidúcich.

Set nabíjateľných dojazdových svetiel Infini

Druhý typ cyklistov sú cestní športoví cyklisti,  ktorí chodia na dlhšie výjazdy po cestných komunikáciách. Takíto cyklisti zdieľajú potrebu svetiel s cyklistom ktorý používa bicykel na prepravu. Rovnako sa odporúča 300 až 500 lumenov vpredu, avšak vzadu by sme už volili svetlo o sile 30 až 50 lumenov s funkciou blikania. Na ceste chcete byť videní rovnako za každých okolností, pretože stret s autom alebo kamiónom môže byť veľmi nebezpečný, miestami až fatálny. Rovnako sa odporúča celodenné svietenie aj napriek vzhľadu bicykla. Všetci vieme, že aerodynamika je dôležitá a že vyzeráme na bicykli bez svetiel o trochu viac ako profesionáli z Tour de France, ale povedzme si pravdu, bezpečnosť je na prvom mieste, preto apelujeme na to, aby cestní cyklisti používali aspoň zadnú „blikačku“, naozaj to pomôže.

Tretím typom „svetlonosa“ je horský cyklista. Tento typ nie je až taký frekventovaný, pretože akonáhle príde tma, do lesa sa len málokto odváži vstúpiť. Avšak netreba sa ničoho báť, pre horský elektrobicykel totiž existujú svetlá, ktoré svietivosťou presahujú hodnotu 1000 lumenov. V tomto prípade odporúčame aspoň dve predné svetlá, jedno na riadidlách a jedno na prilbe. Dve z toho dôvodu, aby ste videli nielen kam ide bicykel, ale aj kam idete vy. Silnejšie svetlo okolo 1000 lumenov vám bude slúžiť ako stacionárny bod na bicykli a svetlo o sile 500 lumenov na helme vám zabezpečí pohodlný rozhľad okolo v členitejšom teréne. Zadné svetlo v lese je taktiež užitočné, tu ale pokojne vystačí aj 50 lumenov. V tomto prípade majú cyklisti  na elektrobicykli veľkú výhodu, a to možnosť integrovaného svetla napájaného z hlavnej batérie. Takéto svetlo sa dá totiž lepšie integrovať a poskytuje jednoduchšiu manipuláciu.

Najosvedčenejšie svetlo v tejto kategórií patrí značke Lezyne. Americká značka založená nemeckým dizajnérom Micki Kozuschekom vyrába už dlhé roky cyklo-príslušenstvo prémiovej kvality a rovnako je aj priekopníkmi v integrovaných svetlách. Lezyne ponúka širokú škálu svetiel  z ktorých vyberáme model Micro Drive 500 a Macro Drive 1000. Pri oboch modeloch ide o plne integrované svetlo uchytené na predstavci a vedené káblom k motoru, odkiaľ je nabíjané priamo z batérie elektrobicykla. Ovládanie svetla je riešené v ovládači elektrobicykla, takže nepotrebujete počas jazdy zamestnávať ruku ovládaním svetla a môžete sa plnohodnotne sústrediť na bezpečnú jazdu. Micro Drive 500 ponúka 500 lumenov, telo svetla je vyrobené precízne na CNC stroji a dve LED-ky svietia cez certifikovanú šošovku, aby poskytovali optimálny jas. Jeho väčší brat Macro Drive 1000 zdieľa kvalitu výroby a šošovky, avšak poskytuje až 1000 lumenov a 6 módov svietenia.

Špičkové integrované svetlo na elektrobicykel Lezyne MacroDrive 1000

Typ Blast ponúka 1000 stabilných lumenov, Enduro 600 stabilných lumenov, Economy určený pre prepravu ponúka 300 a dva módy blikania o sile 500 alebo 600 lumenov. Rovnako tento model ponúka automatického regulovania svetla na základe fotocitlivého snímača, skutočné nástroje pre tých najnáročnejších.

Svetlo na elektrobicykli by malo byť dôležitou súčasťou každého cyklistu a nemalo by sa na meho zabúdať. Umožní vám športovať aj v podmienkach, ktoré nie sú až také priaznivé a prispeje 

k  bezpečnosti na cestách, či už lesných, asfaltových alebo v meste. Vďaka tomu vidíte ale hlavne ste videný. 

Pohodovú jazdu želá

Martin Kubiš

Pridaj komentár

Súvisiace články