1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Dámsky elektrobicykel – ako vybrať ten najlepší elektrický bicykel pre ženy?

S príchodom elektrobicyklov na scénu a rýchlym zoznamovaním sa s ich výhodami pozorujeme dramatický nárast záujmu o cyklistiku aj u nežnejšieho pohlavia. Niet sa čomu čudovať, pretože práve kľúčové vlastnosti elektrobicyklov ako asistencia, väčšia stabilita, variabilita modelov upútava čoraz širší okruh záujemcov a ženy nevynímajúc. V širokej ponuke elektrobicyklov však nie je vždy jednoduché zorientovať sa. Dámy sa rozhodne nemusia báť používať „pánske“ elektrobicykle, je však dobré poznať, kde môžu byť odlišnosti a ako sa s nimi vysporiadať.

Ak teda práve hľadáte vhodný dámsky elektrobicykel, či už cestný alebo horský elektrobike, ponúkame malý prehľad ako si vybrať ten najlepší.

Na začiatok

Začiatok uvažovania a výberu elektrobicykla je univerzálny pre kohokoľvek. Aj pri výbere dámskeho elektrobicykla je potrebné zodpovedať si tri základné otázky:

·       Kde plánujem jazdiť?

·       Koľko budem jazdiť?

·       Aké mám za sebou už jazdecké skúsenosti?

Počítajte však s tým, že váš nájazd kilometrov bude rádovo 3-násobok a aj vaša odvaha pustiť sa do náročnejšieho terénu bude vyššia. Po tejto úvahe by ste mali už byť schopné definovať typ bicykla, ktorí si vyberiete,  teda či pôjde o: mestský elektrobicykel, trekingový či crossový elektrobicykel, horský elektrobike alebo cestný elektrobicykel.

Elektrobicykel Moustache Dimanche
Elektrobicykel Moustache Dimanche

Akú veľkosť dámskeho elektrobicykla vybrať?

Druhým stupňom výberu je určenie potrebnej veľkosti elektrobicykla. Správna veľkosť má rozhodujúci vplyv na ovládateľnosť, stabilitu a teda celkový pocit zo samotného elektrobicykla. Dnes sa u väčšiny serióznych výrobcov ustálilo označovanie podobné ako u tričiek t.j. XS, S, M, L, XL a k nemu vydáva výrobca aj tabuľku s rozsahom doporučenej výšky jazdca. Pozor, ak výrobca špecifikuje konkrétny bicykel ako pánsky, resp. dámsky zvyčajne sa líšia aj doporučené rozsahy výšky postáv. Ak zodpovedáte postavou definovanému intervalu výšky vašej postavy netreba si s označenia pánsky/dámsky vôbec robiť problémy. Kľudne vyberajte na základe farby. 

Kvôli sukniam a zjednodušeniu nastupovania boli v minulosti najčastejšie konštrukcie dámskych rámov so zošikmenou hornou rámovou trubkou. V súčasnosti, kedy sa univerzálne presadzujú predovšetkým tzv. slopingové rámy (rámy s výrazne sa znižujúcou hornou rámovou trubkou od hlavy k sedlovej trubke v snahe vytvoriť väčší priestor pre možnosť vertikálneho posunu sedla),  sa rozdiel v konštrukcii dámskeho a pánskeho rámu preniesol skoro výhradne do určenia správnej veľkosti rámu ako takého.

Elektrický horský bicykel Moustache Samedi 27 Wide
Elektrický horský bicykel Moustache Samedi 27 Wide

Elektrobike pre mužov vs dámsky elektrobicykel

Rozdielnosti vzhľadom na pohlavie sa preniesli skôr do detailov niektorých komponentov.

Medzi tie najvýznamnejšie patrí predovšetkým sedlo. Aj keď je na trhu celý rad „univerzálnych“ sediel, rozdielnosť v anatómii mužského a ženského tela priam predurčuje zvoliť si ženské sedlo originálne dizajnované pre dámy. Vo veľkej väčšine prípadov budete cítiť veľkú zmenu, ale nemáte hneď vyhrané.

Nájsť optimálne sedlo pre konkrétnu osobu je veľká téma, je určite dobré vyskúšať viaceré modely a vybrať si to, ktoré vám najviac „sadne“. Existujú aj ďalšie pomôcky vychádzajúce napríklad zo vzdialenosti spodných častí panvových kostí, či ohybnosti chrbtice a v dobrej predajni elektrobicyklov vám určite poradia.  

Dámske sedlo na bicykel
Dámske sedlo na bicykel

Ďalším takým špecifickým komponentom sú gripy. Z našej skúsenosti ženy preferujú skôr mäkšie a vo väčšine prípadov tie, ktoré poskytujú výraznejšiu styčnú plochu s dlaňou. V prípade mäkkosti si však treba dať pozor na celkový priemer gripov, nakoľko štatisticky majú dámy menšiu veľkosť ruky.

Gripy na dámsky elektrobicykel
Gripy na dámsky elektrobicykel

S veľkosťou sa spája aj správna veľkosť kľúk. V prípade nižšej postavy je potrebné zvoliť aj kratšiu dĺžku kľuky s hodnotou pod 170mm.

Pred zakúpením dámskeho elektrobicykla určite doporučujeme si minimálne na tento bicykel aj sadnúť (ideálne sa aj previesť) a odskúšať si posed takpovediac naživo. Pri súčasnej ponuke rôznych geometrii rámov je dobré overiť si, či vám skutočne kompletná konfigurácia vyhovuje. Skúsení predajcovia naviac vedia poradiť aj s finálnym doladením.

A čo farba elektrobicykla?

Jeden z veľmi podstatných faktorov výberu dámskeho elektrobicykla je bezpochyby aj jeho farba a celkový dizajn. Aj keď niekto zvykne poznamenať, že pre ženy je to ten najpodstatnejší parameter, z našej praxe jednoznačne vyplýva, že sú si v tomto porovnaní obe pohlavia neuveriteľne vyrovnané. Niet sa však čomu čudovať, veď výber farieb, ktoré vám sedia, celkové zladenie, a aj dizajnové cítenie veľmi výrazne vplývajú na vašu osobnú pohodu a dobrý vnútorný pocit a o to aj v cyklistike určite ide. Preto rozhodne venujte aj tejto stránke patričnú pozornosť.

Z hľadiska ponuky sa dnes v drvivej väčšine prípadov ustálila prax výrobcov ponúkať v konkrétnej výbavovej úrovni len jednu farebnú schému. Preto, ak zvažujete výber už konkrétneho elektrobicykla a naoko sa rozhodujete medzi dvoma farebnými prevedeniami preverte si aj ich vybavenie a osadenie.

Oblečenie a doplnky na elektrobicykel

Ak už máte elektrobicykel vybratý, nezabudnite aj na výber vhodného oblečenia a prípadných doplnkov, ktoré sa vám môžu pri vašich jazdách hodiť. Dnes je ponuka oblečenia naozaj široká a  každý si určite nájde to svoje, či už ide o dámske, pánske či unisex modely. Sú však niektoré časti, kde je naozaj dobré vybrať si produkty navrhnuté špecificky pre ženy. Medzi také predovšetkým partia:

  • Prilba

Aj keď rozdiel medzi dámskou a pánskou prilbou je hlavne v dizajne, nemôžeme ju nespomenúť. Nepodceňujte jej význam pre vašu ochranu. Noste ju pri každom výjazde bez rozdielu dĺžky trate, či náročnosti. Naše skúsenosti sú až zarážajúco alarmujúce. Sme bytostne presvedčení, že existuje prilba na bicykel, ktorá bude funkčná a zároveň Vám bude sedieť!

  • Cyklistické spodné nohavičky

Anatomickú presnosť návrhu rozhodne oceníte a v spojitosti s vhodným sedlom vám výrazne predĺžia čas, kedy sa na bicykli budete cítiť skutočne komfortne.

Dámska cyklovložka
Dámska cyklovložka
Dámske cyklistické spodné nohavice
Dámske cyklistické nohavice
  • Rukavice

Strihy reflektujúce ženské ruky vám nebudú vytvárať zbytočné záhyby a tak zvyšovať šancu odrenín. Perfektný úchop riadidiel je nie len nevyhnutnosť z hľadiska bezpečnosti jazdy, ale z rastúcim časom stráveným v sedle aj výrazne prispieva k zachovaniu si pohody. Ak plánujete jazdy v lese rozhodne vyberajte rukavice s dlhými prstami. Rozdiel v tepelnom komforte medzi bezprstými a týmito rukavicami je až neuveriteľne zanedbateľný, avšak miera ochrany prstov pred poškriabaním od konárikov, či zvýšenie gripu na brzdových páčkach na nezaplatenie.

Dámske rukavice na bicykel
Dámske rukavice na bicykel
  • Cyklodresy

O tom, že pravdepodobne, v dámskom drese bude dáma pôsobiť pôvabnejšie ako v univerzálnom strihu asi netreba diskutovať. Cyklodres má však aj výraznú funkčnú zložku. Cyklistika patrí  z hľadiska náročnosti na funkčnosť oblečenia k tým najnáročnejším športom. Striedanie fáz s vysokým výdajom energie a fáz , kedy zjazdujete, nevydávate toľko energie  a ste vystavení  výraznému náporu vzduchu preverí vaše oblečenie čo do schopnosti transportovať vlhkosť, či zabrániť prílišnému schladeniu. Preto nielen použitie špičkových technických tkanín, ale aj strih zodpovedajúci postave má nezastupiteľný význam.

  • Cyklistické topánky

Toto vybavenie oceníte predovšetkým z hľadiska zvýšenia istoty prenosu vašej sily do pedálov a komfortu tejto činnosti. Pre športové účely sa zvyknú používať špeciálne tretry umožňujúce pevné spojenie s pedálom. Ich bezpečné používanie si však vyžaduje určitú prax a jej získanie je neraz spojené aj s pádmi. Pri elektrobicykloch sa skôr stretávame s používaním tzv. platformových, teda voľných pedálov. Aj tu však má použitie špeciálnych topánok na tento typ pedálov svoj význam. Dobre držia nohu a sú prispôsobené opakovanému krúživému pohybu. Znižujú pocit tlačenia od pedálu vzhľadom na jeho menšiu plochu. Znižujú riziko zošmyknutia nohy, či dokonca chránia chodidlo a prsty od nárazu s odletujúcimi kamienkami, či konármi pri jazde v teréne.

Pridaj komentár

Súvisiace články