1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Súvisiace články

Ako vybrať ten najlepší motor na elektrický bicykel?

Ako vybrať ten najlepší motor na elektrický bicykel?

Ako vybrať ten najlepší motor na elektrický bicykel?

Otázka, ktorá trápi asi každého, kto začal uvažovať, že si kúpi elektrobicykel. Lepšie by bolo spýtať sa skôr : Aký asistenčný systém? Samotný motor je len časť tohto systému, ten však funguje ako celok a výsledný efekt závisí od funkcie každého jedného komponentu. Viacerí výrobcovia dokonca ponúkajú možnosť vybrať si z viacerých variácii. Zostaňme však pre jednoduchosť pri pôvodnej otázke, a teda sústreďme sa len na samotný motor. Ten bol historicky umiestnený na rôznych miestach ako predné či  zadné koleso. Dnes drvivá väčšina moderných elektrobicyklov používa umiestnenie v strede priamo napojený na kľuky a pedále. Zamerajme sa tak práve na tieto motory.

Tip od ebajku: Ak Vás viac zaujímajú rozdiely v motoroch podľa umiestnenia prečítajte si časť článku venovanú motorom – Ako vybrať elektrobike

Základom každej tejto úvahy je na aké použitie má byť bicykel , a teda aj asistenčný motor, určený.

Platí totiž:

„ Motor je len taký dobrý, ako je dobré jeho spojenie s charakterom bicykla a štýlom vašej jazdy“.

Donedávna ponúkal každý výrobca len jeden „univerzálny“ elektrický motor na bicykel. V súčasnosti však špičkoví výrobcovia ponúkajú viaceré motory, ktoré sa svojou charakteristikou líšia podľa určenia. Pre cestné elektrobicykle sa preferuje hladkosť chodu a nízka spotreba, naopak horský e-bike vyžaduje zvýšený krútiaci moment a odolnosť voči vibráciám a rázom. V poslednom období sa pre špecifickú skupinu záujemcov o elektrobicykle začali presadzovať tzv. „Ľahké“ asistenčné systémy. Tieto by sa v skratke dali definovať ako malé motory s nízkym asistenčným krútiacim momentom v kombinácii s malokapacitnou, ale ľahkou batériou. Tento trend ide v ústrety predovšetkým výrazne športovo orientovaným jazdcom, ktorí uprednostňujú nízku hmotnosť a asistenciu využívajú minimálne. Táto skupina zatiaľ nie je početná, ale už zaznamenáva nárasty. K takýmto motorom patrí predovšetkým Fazua, Specialized SL. V tejto kategórii sa pohybuje krútiaci moment v rozsahu 30-55Nm a hmotnosť motora pod 2kg.

Výrazne väčší podiel na trhu však stále majú tzv.  «výkonové» motory. Najčastejšie sa používajú na osadenie do horských elektrobicyklov. Ich parametre, a aj ponuka je rôznorodejšia, pričom krútiaci moment sa nachádza v rozsahu od 60Nm do 120Nm a aj hmotnosti sa pohybujú od cca 2,57kg (Shimano EP8) do cca 4kg (TQ) Ponuka takýchto motorov sa neustále rozrastá. Skoro každý štvrťrok sa objaví nejaká novinka ohlasujúca skoro vždy nejaké bombastické riešenie. My sme si však asistenčné systémy začali posudzovať z hľadiska praktického použitia na základe našich nasledujúcich 5-tich kritérií:

  • technická vyspelosť riešenia, 
  • dosahované parametre, 
  • kvalita vyhotovenia, 
  • dostupnosť náhradných dielov, 
  • dostupnosť kvalitného servisu ako takého 

Niektoré riešenia čas od času vyskočia v niektorom parametri, ak však ostaneme pri komplexnom hodnotení, medzi najlepšie vôbec podľa nás patria asistenčné systémy od zn. Bosch, Yamaha a Shimano.

Bosch Performance CX 4gen /  alt.  (Smart system)      85Nm / 2,79kg

Jedná sa o najrozšírenejší systém v triede kvalitných elektrobicykov so stredovým motorom. Má dostatok pomocného krútiaceho momentu vo veľkom rozsahu kadencie. Nábeh asistencie nie je radikálny, ale  s výraznou intuitívnou kontrolou jazdca. Úroveň asistencie je rozdelená do 4 levelov okrem vypnutého stavu. V servise je možné si nechať nastaviť okrem lineárneho priebehu tejto asistencie aj módy s progresívnou charakteristikou. Niečo ako automat, kedy úroveň pomoci s rastúcou silou šliapania do pedálov výraznejšie rastie.

Elektrický motor na bicykel so Smart systémom je z hľadiska parametrov rovnaký, avšak výrobca kompletne vymenil komunikačnú zbernicu a protokol. Cieľom tejto zmeny je pripraviť celý systém na nové možnosti napojenia nových ovládacích prvkov a celej rady novo pripravovaných aplikácii.

Tip od ebajku: POZOR ! komponenty pôvodného systému nie sú kompatibilné so Smart systémom.

Bosch Performance

Jedná sa o obdobný motor avšak so zameraním na použitie v ľahších verziách MTB jazdenia a pre krosové bicykle. Vyznačuje sa o niečo nižším krútiacim momentom, avšak s predĺženým dojazdom.

Yamaha PW-ST                                                           70Nm / 3,4kg

Jedná sa o tretiu generáciu overeného a spoľahlivého asistenčného motora na elektrobicykel s použitím pre náročnejšie crossové elektrobicykle alebo horské bicykle . Variant ST je naviac vybavený možnosťou voľby automatického režimu, kedy samotný motor na základe dát z rôznych senzorov progresívne dávkuje asistenciu.   

Yamaha PW-X3                                                     85Nm / 2,75kg

Najvýkonnejší (najsilnejší) motor z produkcie japonskej značky. Jednoznačne určený pre náročné aplikácie do terénu. Ako samotný názov napovedá je to už 3. evolučná verzia tejto rady. Charakteristickým prvkom tohto motora je okamžitý nárast asistencie hneď po začatí pedálovania a piatimi preddefinovanými úrovňami asistencie. 

Shimano EP-8                                                        85Nm / 2,57kg

Aktuálne najnovší a tiež najsilnejší elektrický motor od bicyklového gigantu určený pre horské bicykle. Využíva moderné  technológie pre napojenie na ostatné komponenty od tejto značky. Vyznačuje sa pocitom prirodzenej asistencie s možnosťou upraviť nastavenia úrovní pomoci podľa preferencie samotného jazdca. Svojím charakterom asistencie “posunutej” k vyššej kadencii vyhovuje predovšetkým klasickým bikerom, ktorí prechádzajú k využívaniu elektrobicykla.

Shimano EP7000                                               60Nm / 2,8kg

Nie je to len ekonomická verzia motora EP-8, aj keby sa tak na prvý pohľad mohlo zdať.  Znížením výstupného krútiaceho momentu získal motor hladší chod a zvýšenie dojazdu. Ostatné charakteristiky však zostávajú podobné ako pri motore EP-8.

Za povšimnutie stoja aj motory čínskej fabriky Bafang, kde je zaujímavý pomer cena vs. hodnota, špeciálne pre osoby s nižšími požiadavkami na náročnosť jazdy (terén – dynamika). Za veľké pozitívum voči ostatným motorom pôvodom z Číny vnímame slušnú servisovateľnosť a dostupnosť náhradných dielov. V oboch prípadoch týchto motorov nám však pocit z úrovne sily v porovnaní k údajom o poskytovanom krútiacom momente deklarovaným výrobcom nepripadá adekvátny. Nižší sa pocitovo zdá aj rozsah asistencie v porovnaní na rozsah kadencie šliapania.

M400                                                                        85Nm ? / 3.6kg

Slabší z dvojice a z hľadiska dizajnu možno až príliš veľkým dojmom pôsobiaci motor. Jeho prednosťou však je pomerne nízka spotreba a pri rozumnom používaní prekvapujúca nízka úroveň nutnosti servisu.

M500                                                    95Nm ? / 3.6kg

Modernejšie pôsobiaci a aj silnejší motor v porovnaní s M400. Doterajšie skúsenosti nám potvrdzujú aj pri tomto motore pomerne slušnú úroveň spracovania a teda aj spoľahlivosti.

Motory pre cestné a crossové elektrobicykle

 Z nášho pohľadu medzi tie najvydarenejšie motory pre takéto použitie patria:

Bosch Active Line                                                  40Nm / 2,9kg

Verzia motora línie Active predovšetkým určená pre mestské použitie. Ultra hladký chod a veľký dojazd sú jeho prednosťou.

Bosch Active Line Plus                                      50Nm / 3,2kg

Silnejšia verzia rady Active. Veľmi dobre konštruktéri zvládli (aj napriek zvýšenému krútiacemu momentu) citlivý prechod hranicou 25km/h, kedy sa zo zákona musí vytratiť asistencia.

Shimano E5000                                                     40Nm / 2,5kg

Najmenší a najľahší motor z ponuky zn. Shimano,.Taktiež hladký chod a tichosť sú charakteristické pre tento motor.  

Tip od ebajku: POZOR! Neposudzujte motor len na základe základných technických parametrov. Vaša voľba by bola výrazne skreslená. Priebeh asistencie, rozsah kadencie pri ktorej asistuje, emisia tepla a následná regulácia (zníženie výkonu), či zvukový prejav  sú charakteristiky, ktoré zo základných údajov nevyčítate, ale na celkový prejav majú omnoho významnejší vplyv.

A aký je teda najlepší motor pre Váš elektrobicykel?

Je to ten, ktorý výborne sedí s ostatnými komponentami asistenčného systému. Charakterom zodpovedá konštrukcii a určeniu samotného ebiku, v ktorom je zabudovaný,  a zodpovedá jazdnému štýlu, ktorým jazdíte. Veľkú pomoc pri výbere preto môžu sprostredkovať špecializovaní predajcovia, ktorí Vám nielen poradia s výberom, ale budú aj zárukou kvalitného servisu v budúcnosti, lebo aj najprestížnejší elektrický bicykel bez adekvátneho servisu sa po čase stáva len zhlukom honosne znejúcich názvov. 

Pridaj komentár

Súvisiace články